Cyfrowy Rentgen Stomatologiczny – FAQ


Najczęściej zadawane pytania


 

  • Co to jest prześwietlenie rentgenowskie?

Prześwietlenie rentgenowskie jest nieinwazyjną metodą badania polegającą na ekspozycji części ciała na promieniowanie jonizujące, którego wynikiem jest obraz wnętrza ciała (np. pokazujące korzeń zęba, kości, zatoki).

  • Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcie?

Czas oczekiwania zarówno na zdjęcie wewnątrzustne, jak i pantomograf to ok. 5 minut od momentu wykonania zdjęcia.

  • Czy zdjęcie RTG stomatologiczne jest bezpiecznym badaniem?

Tak, badanie RTG jest bezpieczne pod warunkiem, że wykonuje się je w pracowni radiologicznej wyposażonej w nowoczesny sprzęt. Ważne jest także obowiązkowe korzystanie z fartuchów ochronnych. Największa dawka promieniowania jaką pacjent otrzymuje w naszej pracowni (stosujemy najnowocześniejsze aparaty)  występuje przy zdjęciach pantomograficznych i odpowiada dawce promieniowania jaką nasz organizm otrzymuje przebywając ok 1 – 2 dni na słońcu.

  • Kiedy nie powinno się korzystać z tego typu badania?

Głównym powodem dla zaniechania badania RTG jest ciąża pacjentki. W wyjątkowych przypadkach kiedy badania nie można przełożyć na okres po porodzie stosuje się maksymalną ochronę płodu przed promieniami.

  • Czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla pacjenta z rozrusznikiem serca?

Nie ma tego typu przeciwwskazań jeżeli chodzi o badanie radiologiczne.

  • Jak często można wykonywać zdjęcia punktowe?

W dobrze wyposażonej pracowni RTG zdjęcia punktowe można wykonywać bez obaw jeżeli tylko zachodzi taka konieczność. Dawki promieniowania są bardzo znikome. W przypadku naszej pracowni aparat jest wyposażony w generator wysokiej częstotliwości, dzięki czemu dawka jest dodatkowo pomniejszona o 30% (eliminacja promieniowania miękkiego nieprzydatnego diagnostycznie).

  • Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne dla dzieci?

Tak, jest bezpieczne pod warunkiem, że dana pracownia rtg posiada nowoczesny sprzęt wyposażony w specjalne programy pediatryczne (dodatkowa dziecięca redukcja promieniowania) i zachowuje wszelkie normy bezpieczenstwa (fartuch ołowiany, osłona na tarczycę). Nasze zaawansowane technologicznie urządzenia automatycznie redukują/zmniejszają dawki promieniowania dla naszych najmłodszych pacjentów.

  • Czy kobieta w ciąży może wykonać tego typu badanie?

W czasie ciąży nie powinno się wykonywać badań radiologicznych. Badanie jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie jest możliwe odłożenie go do momentu po porodzie. Do takiego badania zawsze niezbędna jest pisemna zgoda prześwietlanej pacjentki.